steven-hawking-pazhohande

استیون هاوکینگ، نابغه قرن

زادروزت شاد باد، استیون هاوکینگ!

به مناسبت تولد استیون هاوکینگ تصمیم داریم کمی بیشتر با اندیشه او آشنا شویم. هاوکینگ در سال ١٩۴٢ در آکسفورد انگلستان به دنیا آمد و تحصیلات خود را در رشته فیزیک در دانشگاه آکسفورد و اخترفیزیک در دانشگاه کمبریج دنبال کرد. بیشتر پژوهش‌هاى او بر روی ارتباط میان نسبیت عام و مکانیک‌ِ کوانتومى بوده است. او در سال ١٩٧۴ به یکی از مشهورترین دستآوردهایش رسید که به طور خلاصه می‌توان گفت:

او کشف کرد که تاثیرات کوانتومی در نزدیکی افق رویدادِ سیاه‌چاله‌ها منجر به تابش جسم‌سیاه از آن سیاه‌چاله می‌شود.

هاوکینگ هم‌چنین گسترش دهنده علم در عرصه فرهنگ عمومی مردم است. کتاب او به نام «تاریخچه ى زمان» که در سال ١٩٨٨ منتشر شده، هنوز هم یکی از موفق‌ترین تلاش‌ها براى فهم پذیر کردن کیهان‌شناسی نوین برای عموم مردم مانده است. در یکی از مصاحبه‌هایش از او پرسیدند که دوست دارد چگونه از او یاد کنند، او گفت:

“نخست به عنوان دانشمند، سپس به عنوان نویسنده‌ى علم براى همگان، و آن چه از همه مهم‌تر است، انسانی عادى با همان خواسته‌ها، انگیزه‌ها، آرزوها و بلندپروازی‌های دیگران.”

پرفسور استفن هاوکینگ طی یک سخنرانی در مجمع دانشگاه آکسفورد هشدار داد که بشریت تنها ۱۰۰۰ سال زمان دارد تا مکان زندگی جدیدی در فضا برای خود بیابد. و باید زمین را ترک کنند. این فیزیکدان مشهور انگلیسی معتقد است که انسان‌ها در هزاره بعدی دوام نخواهند آورد و برای بقا باید جای دیگری را برای زندگی پیدا کنند. خطر انقراض جمعی با اقامت طولانی‌تر انسان‌ها روی زمین در حال افزایش است. هاوکینگ طی سخنرانی یک ساعته خود، انسان‌ها را تشویق کرد تا به فضا بروند زیرا خود بشریت با اقامت بیش از حد و استفاده سریع از منابع زمینی به مرگ سیاره دامن می‌زند.

وی اظهار کرد: اگرچه احتمال وقوع فاجعه در زمین در یک سال مشخص ممکن است بسیار کم باشد اما با گذشت زمان این احتمال قوی‌تر شده و در هزاز یا ۱۰ هزار سال آینده به قطعیت نزدیک خواهد شد. تا آن زمان ما باید به فضا و سایر ستارگان سفر کرده باشیم تا وقوع یک فاجعه در زمین باعث پایان نوع بشر نشود.

این دانشمند انگلیسی افزود: ناسا مدتهاست که در حال بررسی سیارات فراخورشیدی قابل حیات است که تا ۲۰ سال پیش تنها یک داستان علمی تخیلی محسوب می‌شد اما فضانوردان با اکتشافات کنونی و آتی به دنبال شناسایی چیزی هستند که بشر برای هزاران سال درباره آن رویاپردازی کرده است.

البته وی می‌گوید که پیش از سفر به یک سیاره دیگر باید با فناوری بد مبارزه کرد. به گفته هاوکینگ، اگرچه فناوری می‌تواند راههای زیادی برای بقای نوع انسان ارائه کند، اما هوش مصنوعی همچنین می‌تواند بشریت را از بین ببرد. وی در سخنرانی دیگری در ماه مه گفته بود که ربات‌ها در آینده به سرعت تکثیر شده و انسان را با محدودیت‌های تکاملی زیستی‌اش کنار خواهد زد. به این ترتیب می توان نگاه واقع بینانه او به تکنولوژی به عنوان تیغ دو دم را می توان به خوبی دریافت.

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *