امن‌ترین مکان برای تخلیه فاضلاب

ژئوفیزیکدان‌‌های دانشگاه استنفورد آمریکا نقشه‌هایی با جزییات بسیاری از مکان نیروهای زمین‌شناسی، نوع و اندازه‌آن‌ها در نواحی تگزاس و اوکلاهاما گردآوری کرده‌اند.

این نقشه‌ها با عنوان “stress maps” در مجلات Geophysical Research Letters و Bulletin of the Seismological Society of America منتشر شده‌اند. این نقشه‌ها با توجه به گسل‌ مرتبط با زلزله‌های  اخیر که به نظر می‌رسد  بسیاری از آن‌ها به دلیل تزریق فاضلاب در اعماق زمین به وجود آمده‌اند، تهیه شده است.

 

 

این نقشه‌ها نشان می‌دهد که چرا زلزله در مناطقی که فاضلاب تخلیه شده، رخ داده است. با استفاده از این نقشه‌ها می‌توان مبنایی برای پیش‌بینی پتانسیل زمین‌لرزه با توجه به نتایج تخلیه سیال بدست آورد. برای تهیه این نقشه‌های تنش، از داده‌های شرکت نفت و گاز اوکلاهاما و تگزاس استفاده شده است. هنگامی که این اطلاعات با اطلاعات مربوط به گسل در منطقه موردنظر ترکیب شود، دانشمندان قادر خواهند بود که گسل‌های مسئله‌دار را ارزیابی کرده و علت آن را نیز بیان کنند. در مناطقی از تگزاس و اوکلاهاما زلزله رخ داده است، دانشمندان دانشگاه استنفورد نشان دادند که فشار منفذی آب در این مناطق (فشار مایعات در شکستگی حفرات سنگ‌ها) به میزان لازم برای لغزش افزایش یافته است همچنین در یک مقاله مرتبط که به تازگی در نشریه زمین‌شناسی منتشر شده است، یک روش برای ارزیابی گسل مستعد زلزله ارائه شده است.

در واقع با استفاده از این نقشه‌ها می‌توان با شناسایی گسل‌های مستعد زلزله، از تحریک گسل ناشی از تخیله و تزریق فاضلاب جلوگیری کرد و مناطق مناسب برای تخلیه فاضلاب را شناسایی نمود.

 

Journal References

Jens-Erik Lund Snee, Mark D. Zoback. State of stress in Texas: Implications for induced seismicityGeophysical Research Letters, 2016; 43 (19): 10,208 DOI: ۱۰٫۱۰۰۲/۲۰۱۶GL070974

  1. Rall Walsh, Mark D. Zoback. Probabilistic assessment of potential fault slip related to injection-induced earthquakes: Application to north-central Oklahoma, USAGeology, 2016; G38275.1 DOI: ۱۰٫۱۱۳۰/G38275.1
0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *