جامائیکا کشوری که از استوا به المپیک زمستانی میرود

اگر مایل هستید زمستان گرم و آفتابی را تجربه کنید یکی از پیشنهادات ممکن برای مسافرت جامائیکاست. البته این مسئله عادی هست ولی این که این کشور جهان سوی تیم لوژسواری دارد واقعا تعجب آور است.

 

اولین تیم لوژسواری جامائیکا و مربی آنها که خود از قهرمانان سابق این رشته و ساکن جامائیکا بود

داستان شروع کار تیم سورتمه روی یخ جامائیکا در بازی‌های ۱۹۸۸ کانادا که از چند سرباز نیروی دفاعی جامائیکا تشکیل می‌شد، نشان از تلاش بیش از حد این افراد داشت. تیم ملی لوژسواری جامائیکا اولین مبارزه خود را برای گرفتن این نام و قانع کردن مسئولان ورزشی کشوری که یکی از فقیر ترین های قاره خود هست انجام داد، هیچ گونه حمایت مالی در کار نبود و فقط اعتماد به نفس، ایمان و باور به خواستی که هیچ کس یارای باورش را نداشت با همه ی کمبود ها و نداشته هاشان که شاید بزرگترین آنها یخ و سورتمه استاندارد بود، توانست این ۵ مرد بزرگ را برای خلق یک حماسه مصمم کند.

برای کسانی که برف را از نزدیک ندیده بودند، حتی صعود به المپیک کار بزرگی بود. اما آنها در ابتدای مسابقه از تیم های اول آن دوره جلو افتادند نفس ها در سینه حبس شده بود، تماشاگران سر از پا نمیشناختند تا این که در یک لحضه سورتمه آنها واژگون شد و این تنها به علت نقص سورتمه به خاطر مستعمل بوده آن بود ، اما این پایان کار نبود تیم لوژسواری جامائیکا در میان تشویق همه حاضران با حل دادن سورتمه از خط پایان گذشت و به اعتراف بسیاری از رقبایشان بزرگ ترین لحظه در تاریخ این ورزش را رقم زد. آنها در قلب تماشاگران جای گرفتند و فیلم سینمایی COOL Runnings (یکی از ۱۰ فیلم برتر المپیکی هالیوود) از روی این ماجرا ساخته شد.

ادامه راه لوژسواری جامائیکا

در سالهای ۱۹۹۲، ۱۹۹۴، ۱۹۹۸، ۲۰۰۲ , ۲۰۱۴ در این مسابقات شرکت کردند. آنها هیچ گاه پول لازم برای شرکت در این مسابقات را نداشتند و همواره خیرین تامین کنندشان بوده اند.
ماروین دیکسون یکی از بازیکنان حال حاضر تیم لوژسواری جامائیکا درباره بازیهای المپیک به خبرنگاران گفت:

«مادامی که با هم مسابقه می دهیم مهم نیست که درآن چندم شویم. ورزش است دیگر. در مسابقه شرکت کردیم و لذت بردیم. فقط همین. هیچ فردی به تنهایی رقابت نمی کند بلکه همه با هم رقابت می کنیم. در نهایت یکی بازنده است و یکی برنده است. فقط همین.»

خبر خوب اینکه برای المپیک زمستانی ۲۰۱۸ کره جنوبی یک شرکت ژاپنی از اهدای رایگان سورتمه لوژسواری به کشور جامائیکا خبر داده اقدامی که شاید باعث خلق شگفتی بزرگ در این رقابت ها شود. شاید چندان باور پذیر نباشد ولی رئیس فدراسیون لوژ سواری کشور جامائیکا از تلاش ورزشکاران کشورش برای کسب مدال طلای بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۱۸ در کره‌جنوبی خبر داده است.

باور بکنی یا نکنی…
جامائیکا داره تیم لوژسواری

نویسنده :احسان طالبی

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *