ساخت پل با استفاده از مصالح و روش‌های نوین تنها در دو هفته!

با مصالح جدید پل‌سازی، روش‌های تولید صنعتی و پروسه‌های موثر ساخت و ساز، می‌توان یک پل را تنها در دو هفته بعد از شروع ساخت آن، مورد بهره‌برداری قرار داد.

مفهوم پل جدید، i-bridge ، بخشی از برنامه تحقیقاتی the Swedish Governmental Agency for Innovation Systems است که در تز دکترا  Peter Harryson به صورت مطالعات آزمایشگاهی بررسی شده است. این پل، سازه‌ای با مقاطع بسیار سبک است، قسمت‌های باربر از تیرهای فایبرگلاس V شکل ساخته شده‌اند که با فیبرهای کربنی مقاوم‌سازی می‌شوند.

 

 

این تیرها در زیر عرشه پل که بسیار نازک است، قرار می‌گیرند. عرشه به صورت پیش‌ساخته بوده و به دلیل استفاده از الیاف فولادی و سیمان در ساخت آن، بسیار مقاوم است.

از آنجاییکه مصالح استفاده شده در ساخت این پل بسیار با دوام می‌باشند، هم از دیدگاه عمر مفید سازه و هم از نظر ساخت و ساز صنعتی بسیار مصالح مناسبی هستند.

همچنین در شرایط اقصادی امروز، یک پروژه پل‌سازی با استفاده از روش‌های سنتی و معمول، نیاز به سرمایه‌گذاری بسیار زیادی دارد و هزینه  مالی و هزینه زمانی این پروژه‌ها بسیار زیاد می‌باشد.  اما با استفاده از روش جدید معرفی شده در این مطالعات، پتانسیل اقتصادی پل بسیار افزایش می‌یابد، همچنین کاهش زمان ساخت و کارآمدی این روش در ساخت و ساز صنعتی  و سازگاری با محیط‌ زیست از دیگر ویژگی‌های این روش نوین می‌باشد.

Source

 Chalmers University of Technology

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *