معجزه آمار

امروز می خواهیم سایتی رو معرفی کنیم که آمار زنده جهان در رابطه با جمعیت، حکومت و اقتصاد، جامعه و رسانه ها، محیط زیست، غذا، آب، انرژی و سلامت را به صورت زنده نشان داده معجزه آمار را به نمایش در می آورد. البته این سایت در نسخه انگلیسی خود اطلاعات بیشتری به کاربران میده اما در قسمت زبان ها شما میتوانید زبان فارسی رو نیز انتخاب کنید و به راحتی به گشت و گذار در آن بپردازید.

world1

 

 

 

شاید با خودتون بگید دونستن این آمار به چه درد ما میخوره و من هم جوابی ندارم چون نمیدونم این آمار تکان دهنده چقدر و چجوری میتونه روی ما اثر بذاره و ما بعد دیدن و یا حتی درک اون باید چه کنیم که به دنیای خودمون کمک کنیم من جواب این سوال هارو نمیدونم وتنها چیزی که میخوام سی ثانیه تفکر و ترجیح میدم خیلی عامیانه این متن رو بنویسم . نمیدونم اینکه آدم ها با چه سرعتی پا به جهان میذارن وبا چه سرعتی از دنیا میرن، این که فقط رشد جمعیت در سال جاری  در جهان به اندازه کل جمعیت کشور ماست چه تاثیری روی ما داره؟ به هر حال خواندن این مطلب رو بهتون پیشنهاد میکنم.
بعد از ورود به این سایت قبل از اینکه تیتر ها نظرمون رو جلب کنه اعداد و سرعت رشد اونها مورد توجه هر بیننده ای قرار میگیره ، شاید بیشترین سرعت افزایش اعداد توی تمام تیتر ها مربوط به هزینه های کشور های جهان برای تسلیحات نظامی یا بهداشت و آموزش باشه البته اینکه هزینه های آموزش و بهداشت تقریبا دو برابر تسلیهات نظامیه یه جورایی آدم رو خوشحال میکنه اما این برای زمانیه که بیشتر دنیا جنگ بزرگی رو تجربه نمیکنه.. در قسمت حکومت و اقتصاد یک چیز دیگه قابل تامل هست و اون تولید دوچرخه نسبت به اتومبیل هست که تقریبا دو برابره و این آمار سالانست حال اینکه این مسئله چقدر در کشور ما نمود داره با توجه به این داده ها به ازای هر ماشینی که ایران خودرو یا … تولید میکنن باید ۲تا دوچرخه تولید بشه ..!!

در قسمت بعد اینکه تقریبا نیمی از جمعیت کره زمین به صورت روزانه از اینترنت استفاده میکنند و تعداد کل ایمیل های فرستاده شده که از جمعیت جهان بیشتره مفهوم دهکده جهانی رو در ذهن انسان تداعی می کنه.

و اما یکی از هراس انگیزترین عناوین جنگل های نابود شده در سال هست که در هر ۱۰ ثانیه تغریبا دو هکتار به اون اضافه میشه و اوج این دلهره وقتی که میبینیم زمین های کشاورزی که به علت عدم کشت دچار فرسایش و نهایتا تخریب میشن از جنگل هایی که نابود شدن بیشتره ، دور از ذهن نیست که انتظار داشته باشیم میزان ایجاد کویر تقریبا با جمع این اعداد برابر باشه…

در بخش غذا ابتدا تعداد افرادی که دچار سوء تغذیه هستن رو میبینید و مشاهده میکنید که داره از تعدادشون کم میشه و این به خاطر اینه که اونا دارن میمیرن… آره به همین ساده گی… اونا دارن میمیرن و ما فقط شاهد کم شدن تعدادشون توی یک سایت آمار هستیم و تنها کاری که ازمون بر میاد افسوسه که مطمئنا به درد اونا نمیخوره.. عدد بعدی این افسوس و احساس رو افزایش میده جایی که میفهمی تعداد آدم هایی که اضافه وزن دارن تغریبا دو برابر افرادی هست که از سوء تغذیه رنج میبرن و در ادامه به تقریبا به همین میزان آدم هایی داریم که از چاقی رنج میبرند…

اینکه تو هر ثانیه یک نفر از کسانی که دسترسی به آب آشامیدنی نداره کم میشه و البته نمیمیره خیلی تسکین بخش نیست.

اگه فکر میکنید در ادامه خبرهای بدتری در راهه دقیقا به هدف زدید.. منابعی که امروز مصرف کردیم تقریبا تمامش از منابع غیر قابل تجدید هست و فقط یک پنجم آن از منابع تجدید پذیره نتیجش اینه که تقریبا تا ۳۷ سال دیگه نفت توی دنیا تموم میشه و خیلی از شمایی که این مطلب رو میخونید انقدر زنده میمونید که اون روز شاید ترسناک رو ببینید مخصوصا برای ما که در زمینه انرژی های تجدید پذیر کار خاصی انجام ندادیم. البته این عدد برای گاز احتمالا به سن ما قد نخواهد داد.

در آخر یه عدد شکه کننده دیده میشه اونم در آمد نزدیک به ۴۰۰ هزار میلیارد دلاری از روش مواد مخدر غیر قانونی هست که اگه بخوایم بین آدم های کره زمین تقسیمش کنیم چیزی نزدیک به ۶۰ دلار به هر کدومشون میرسه. همون طور که در ابتدا گفتم نمیدونم این مطالب چه تاثیری بر ما داره ،  در همین لحظاتی که این متن رو خوندین تقریبا ۳۰ نفر خودکشی کردن و مثل صد میلیون نخ سیگاری که در همین لحظات دود شد به آسمون رفتن …  و ما فقط یکی از اون ۷ میلیارد انسان روی کره زمین هستیم با تمام آرزوهای ریز و درشتمون  یک روز به این آمار اضافه شدیم و یک روز هم ازش کم میشیم .

gb2

آدرس سایت:  http://www.worldometers.info

نویسنده: احسان طالبی

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *