کار پژوهشی را از کجا آغاز کنیم؟

کار پژوهشی را از کجا آغاز کنیم؟

تمامی دانشجیان و محققان در ابتدا کار پژوهشی خود برای یافتن موضوع تحقیق مورد علاقه  و به روز دنیا دچار سردرگمی هستند. در این نوشته سعی می‌شود که روش‌های دسترسی به مقالات و کتاب‌های روز دنیا معرفی شود.

۱- جستجوی مقاله

برای جستجوی مقالات، در ابتدا باید با پایگاه‌های اصلی رشته خود آشنا شوید. مثلا برای رشته برق مهمترین پایگاه  IEEE می‌باشد. این پایگاه‌ها بدلیل جامعیتی که دارند براحتی با چند جستجوی ساده در گوگل مشخص می‌شوند. جستجوی خود را از پایگاه‌های اصلی رشته خود آغاز کنید. معمولا اکثر مقالات معتبر در رشته شما در همین پایگاه‌های اصلی منتشر شده‌اند. سپس سراغ موتور‌های جستجوی آکادمیک دسترسی باز بروید. معروفترین این موتورها، گوگل اسگولار می‌باشد. با جستجو در موتور اسکولار گوگل، علاوه بر اینکه جستجوی خود را محدود به یک پایگاه خاص نکرده‌اید، می‌توانید مقالات مرجع حوزه کاری خود را نیز پیدا کنید.

از مقالات مرجع، به عنوان رفرنس اکثر مقالات معتبر استفاده می‌شود. بنابراین می‌توانید بسیاری از مقالات مرتبط با موضوع تحقیق خود را از این طریق پیدا کنید. برای انجام یک جستجوی دقیقتر باید به سراغ پایگاه‌های چکیده‌نامه بریم. به بیان ساده، پایگاه‌های چکیده نامه حاوی چکیده مقالات منتشر شده و یا حتی در حال چاپ مجموعه وسیعی از ناشرین جهانی هستند. بنابراین با جستجوی دقیق در پایگاه‌های چکیده‌نامه، میتوانید اطمینان پیدا کنید که اکثر مقالات مرتبط با حوزه کاری خود را مشاهده کرده‌اید. معروفترین پایگاه چکیده‌نامه جهان Scopus می‌باشد. پوشش موضوعی آن شامل تمام حوزه‌های علوم می‌شود.

از دیگر پایگاه‌های چکیده‌نامه می‌توان به Web of Science با پوشش موضوعی تمام علوم، Engineering Village  با پوشش موضوعی رشته‌های مهندسی، MathSciNet  با پوشش موضوعی علوم ریاضی و Reaxys با پوشش موضوعی شیمی و علوم وابسته به آن اشاره کرد.

 

۲-جستجوی کتاب

برای جستجوی کتاب، در ابتدا باید به سراغ منابع رایگان رفت. اکثر سایت‌های دانلود رایگان کتاب، روسی هستند. بنابراین می‌توانید با یک جستحوی دقیق در منابع روسی به اکثر این پایگاه‌ها دست پیدا کنید.

پس از آن به سراغ منابع پولی دانلود کتاب بروید. برای یک جستجوی جامع در منابع غیر رایگان ولی تحت اشتراک دانشگاه‌ها به سراغ Worldcat بروید. سایت ورلدکت شامل اطلاعات کتابشناختی کلیه کتابخانه‌های دانشگاهی و غیر دانشگاهی جهان می‌باشد. بنابراین با جستجو در این پایگاه، متوجه خواهید شد که کتاب مدنظر شما تحت اشتراک کدام دانشگاه یا موسسه و مهمتر از آن از طریق کدام پایگاه (ناشر) قابل دسترسی است.

 

 

سایت ورلد کت نسخه دسترسی باز سایت FirstSearch می‌باشد. بنابراین برای یک جستجوی دقیقتر باید به سراغ این سایت بروید.

در صورتی که ناشر کتاب مد نظر خود را از طریق ورلد کت و یا FirstSearch پیدا نکردید، باید با یک جستجوی پیشرفته گوگل در منابع پایگاه‌های کتاب تحت اشتراک دانشگاه ها به دنبال کتاب خود بگردید. از مهمترین ناشرهای کتابی که با دانشگاه‌ها قرارداد دارند می‌توان به سایت های زیر اشاره کرد:

 

Ebsco (شامل بیش از ۷۰۰ هزار کتاب)

EBL (بیش از ۷۰۰ هزار کتاب)

Ebrary (بیش از ۴۰۰ هزار کتاب)

MyiLibrary (بیش از ۴۰ هزار کتاب)

CRCnetBASE (بیش از ۱۴ هزار کتاب)

Springer (بیش از ۱۶۰ هزار کتاب)

Sciencedirect (بیش از ۲۰ هزار کتاب)

Taylor & Francis eBooks (بیش از ۵۰ هزار کتاب)

در صورتی که در این منابع نیز کتاب خود را پیدا نکردید جستجوی خود را به اتمام برسانید، چرا که به احتمال قوی کتاب مد نظر شما تنها در فروشگاه‌های فروش کتاب نظیر آمازون یافت می‌شود.

بررسی دستاورد جدید فیزیکدانان در رابطه با جرم منفی

در هفته گذشته خبر کشف ماده ای با “جرم منفی” توانست در صدر اخبار علمی قرار بگیرد. این خبر در پی انتشار نتایج آزمایش فیزیکدانان دانشگاه ایالتی واشنگتون در مجله علمی (Physical Review Letters) گزارش شده است. امین خامه چی، پژوهشگر ایرانی دانشگاه واشنگتن هم از اعضای این گروه تحقیقاتی بوده است. آنها توانستند در شرایط آزمایشگاهی سیالی با جرم منفی بسازند. به این معنی که بر خلاف تمامی مواد دیگر با اعمال نیرو در جهت اعمال نیرو شتاب نگرفته و در خلاف جهت اعمال نیرو شتاب میگیرد.

                    

این پدیده نایاب است چون ما همیشه با قانون دوم نیوتن روبرو هستیم که می گوید: نیرو برابر است با جرم در شتاب آن، یا همان F=ma . به عبارت دیگر، با اعمال نیرو به جرم، جرم در جهت اعمال نیرو شتاب خواهد گرفت. دکتر مایکل فوربس از دپارتمان فیزیک دانشگاه واشنگتن اذعان دارد که این پدیده می تواند به کشف و بسط بعضی از مفاهیم جهان هستی کمک کند.
برای ایجاد این پدیده شرایط آزمایشگاهی به گونه ای بوده که اتم های روبیدیوم را تا نزدیکترین مقدار ممکن به دمای صفر مطلق سرد کردند، حالتی که به چگالش بوز-اینشتین مشهور است. در این حالت ماده که دو دانشمند ساتیندرا بوز و آلبرت اینشتین پیش بینی کرده بودند، ذرات (بوزون‌ها)، کمترین حالت کوانتومی را اِشغال می‌کنند و در آن نقطه پدیدهٔ کوانتومیِ‌ماکروسکوپی آشکار می‌شود. بوزون‌های سرد در هم فرو می‌روند و ابَر ذره‌هایی که رفتاری بیشتر شبیه یک ریزموج دارد تا ذره‌های معمولی شکل می‌گیرد. همچنین آنها همگام شده و متحد حرکت می کنند و دارای جریان بدون اتلاف انرژی هستند که به این حالت ابر سیال گفته می شود.
تیم تحقیقاتی با سرپرستی پیتر انگلز برای فراهم کردن این شرایط با استفاده از لیزر سرعت ذرات را کاهش داده و سردتر کردند و اجازه دادند ذرات پر انرژی و داغ همانند بخار فرار کنند که این امر موجب سرد شدن ماده شد. به واقع لیزر ها اتم ها را همانند یک کاسه به اندازه کمتر از صد میکرون به دام انداخته بودند. در این وضعیت سوپرسیال روبیدیوم جرم عادی دارد. شکستن این کاسه باعث فرار روبیدیوم و پراکندگی آن شد به نحوی که اتم های مرکز به سمت اطراف اعمال نیرو میکردند.
برای ایجاد جرم منفی، محققان تعدادی لیزر دیگر را به کار گرفتند که اتم ها را به جلو و عقب می راند و جهت چرخش آنها را تغییر می داد. حال وقتی که روبیدیوم به اندازه کافی با سرعت تحرک داشت، طوری رفتار میکرد که گویا دارای جرم منفی است. دکتر فوربس اشاره کرد که اتم ها با فشار دادن به سمت عقب شتاب میگرفتند به طوری که انگار به یک دیوار نامرئی برخورد می کردند. این آزمایش دانشگاه واشنگتن از برخی نقص های اساسی که در آزمایش های پیشین جرم منفی با آن مواجه شده بودند اجتناب داشت.
لازم به ذکر است که این فیزیکدانان توتنستند جرم مؤثر منفی است. در برخی گزارشات حتی ادعا شده است که این آزمایش می تواند به تشریح ساه چاله ها کمک کند. در دمای بسیار پایین اتم ها خواص گیج و عجیبی بروز داده و قوانین کوانتوم بر ذرات بیشتری نسبت به حالت عادی حاکم می شود. این جرم مؤثر منفی در واقع یک خاصیت ذاتی نمی باشد و در فیزیک کوانتوم پدیده جرم مؤثر منفی بسیار مسأله رایجی می باشد. در پایان باید اشاره کرد این آزمایش بسیار هوشمندانه و دقیق بوده است اما این نتایج علم فیزیک را دگرگون نخواهد کرد.

روش حل صریح و ضمنی (Explicit & Implicit) به زبان ساده

در این مطلب قصد داریم، ضمن آشنایی با روش حل Explicit و Implicit در حل معادلات با اصول، مزایا و معایب روش های ضمنی و صریح آشنا شویم.

مقدمه

برای حل مسائل دینامیکی، دو روش در نرم‌افزارهای تحلیل مورد استفاده قرار می‌گیرد: روش Implicit یا در اصطلاح ضمنی و روش Explicit یا صریح. هر یک از این روش ها دارای توانایی ها و محدودیت هایی هستند.

در روش Explicit یا ضمنی به طور کلی به حل معادلات جبری (معمولا غیر خطی) نیاز نیست و حل بصورت گام به گام و جزء به جزء از مرز ها شروع شده و پیش میرود. ماتریس ها در این روش کوچک و حتی به صورت دستی قابل حل هستند. این روش در تعداد سعی و خطا های بالا همگرا می شود. در نتیجه درصد خطای آن از روش ضمنی بیشتر است.  این روش معمولا همگرا می­شود. از آنجا که دستگاه معادلاتی که در هر مرحله حل می­شود کوچک است برای حل نیازی به پردازشگر قوی نیست.

در روش Implicit یا صریح نیاز به حل معادلات جبری غیر خطی نیاز داریم. به طور کلی نتایج سریع تر و دقیق تری می دهد، در تعداد سعی کمتری همگرا می شود اما به دلیل بزرگ تر بودن ماتریس ضرایب در این روش در صورت پیچیده و بزرگ بودن مسئله یا تعداد زیاد المان ها نیازمند پردازشگر قوی برای حل هستیم.

روش های صریح و ضمنی

اصول حل 

روش Explicit

روش صریح جابجایی هر گره را با توجه به شتاب آن گره در هر گام بارگذاری محاسبه می‌کند. در این روش، تأثیر نیروهای خارجی بر روی جسم به شکل انتشار امواج تنشی خواهد بود و مسأله به‌صورت دینامیکی حل می‌شود، لذا اگر سرعت حرکت موج در سازه (همان سرعت صوت) از سرعت حل نرم‌افزار بیشتر شود، خطاهای حل پدید آمده و ناپایداری در مسئله رخ می‌دهد. از این‌رو نقش نیروهای اینرسی در جواب‌های به‌دست آمده بسیار تأثیرگذار است. روش محاسبات به‌گونه‌ای است که لازم به تشکیل ماتریس سختی برای کل سازه نیست. به طور کلی روش حل به شکل زیر است:

  • خرد کردن و جزئی کردن مساله به مسایل کوچک تر
  • حل مساله بصورت محلی (Locally)

روش Implicit

روش ضمنی (Implicit) همواره حل پایداری ارائه می‌دهد و می‌توان گفت معمولاً بهترین گزینه در خصوص حل مسائل استاتیک یا شبه‌استاتیک است. در این روش، مجموعه معادلات سیستم به روش مستقیم حل می‌شود، به عبارت دیگر در این روش، ماتریس سختی برای کل سازه تشکیل شده و برای هر گره جابجایی متناظر با آن به‌دست می‌آید و حل مسأله بر مبنای معکوس کردن ماتریس سختی استوار است. به همین دلیل زمان حل این روش در مقایسه با روش صریح (Explicit) بیشتر خواهد بود. روش حل به طور کلی به شکل زیر است:

  • خرد کردن و جزئی کردن مساله به مسایل کوچک تر
  • بیان رابطه بین هر جزء مساله
  • حل مساله بصورت کلی

محدوده کاربرد و مزایا

روش Explicit معمولا جهت حل مسایل دینـامیکی با سـرعت همگرایی بالا کاربرد دارد. در این روش، محاسبات به نحوی صورت می گیرد که نیازی به تشکیل ماتریس سختی نمی باشد. از مزایای روش Explicit نسبت به روش Implicit می توان به سرعت بالای آن در حل مسایل پیچیده مانند تحلیل ضربه و تماس و تصادف (Contact)اشاره کرد. یکی از مزایای روش صریح نسبت به روش ضمنی، سرعت بالاتر حل در مسایل پیچیده تماس است. دیگر مزیت استفاده از این روش نیاز کمتر به فضای ذخیره‌سازی در یک مسئله یکسان نسبت به روش Implicit در رایانه است.
همچنین نتایجی که از روش Implicit بدست می آیند دقیق تر بوده؛ به این معنی که به نتایج واقعی نزدیک تر می باشد.

 

انتخاب مناسب: Explicit یا Implicit؟

با توجه به این توضیحات، در شبیه‌سازی پدیده‌های دینامیکی با سرعت‌های بالا مانند انفجار و ضربه، همگرایی جواب در روش Implicit تقریباً غیرممکن است. همچنین در مسائل دارای برخورد پیچیده (علی‌رغم امکان استفاده از هر دو روش) همگرایی به سختی رخ می‌دهد و استفاده از تحلیل Explicit کارامدتر خواهد بود. مسائلی که تغییر شکل‌های سازه در آن منجر به تغییرات بنیادی در استحکام ماده می‌شود نیز کاندیداهای خوبی برای حل با روش Explicit هستند. این روش به‌خوبی از عهده حل مسائل غیرخطی برای مواد غیرخطی بر می‌آید اما نباید از یک نکته مهم غافل شد. پایداری در روش Explicit مشروط به انتخاب گام‌های زمانی کوچک است، لذا به‌منظور پایداری حل در این روش، معمولاً نمو زمانی حل کوچک انتخاب می‌شود.

شکل زیر می‌تواند به شما در انتخاب روش مورد نظر کمک کند. چنانچه به مناطق همپوشانی دو روش توجه کنید، درمی‌یابید که طیف گسترده‌ای از مسائل با هر دو روش قابل بررسی خواهند بود.

گستره ی حل مسائل با روش های صریح و ضمنی

لینک مفید و مرتبط:
https://www.youtube.com/watch?v=gje7QDlmGyU

 

 

 

 

گالیلئو گالیله

گالی‌لئو گالیله در روز ۱۵ فوریه ۱۵۶۴ در شهر پیزای ایتالیا زاده شد.

گالیله دانشمندی بود که دستاوردهای سترگش در فیزیک و اخترشناسی مورد خشم دانشمندان هم‌دوره‌ی او و نیز کلیسای کاتولیک قرار گرفت.
او در چندین رشته تخصص داشت و تاثیر شگرفی بر انقلاب علمی گذاشت.
وی پس از پایان تحصیل در رشته‌ی ریاضی در دانشگاه پیزا، پیشنهاد کرسی استادی رشته‌ی ریاضی در این دانشگاه را در سال ۱۵۸۹ پذیرفت.
در زمان حضورش در آن‌جا، آزمون‌هایی درباره‌ی قوانین حرکت انجام داد. از آن جمله، آزمون‌هایی بود که نشان داد سرعت سقوط اجسام، وابسته به وزنشان نیست.
از آن‌جا که نظریه‌های او در تضاد با فیزیک ارسطویی بود، مجبور شد که در سال ۱۵۹۲ از مقام خود در دانشگاه پیزا کناره‌گیری کند و کرسی استادی ریاضی را در دانشگاه پادوآ بپذیرد. در همان پادوآ بود که اولین مشاهدات کیهان‌شناسی رصدی خود را آغاز کرد.
اگرچه گالیله خود مخترع تلکسوپ نبود، کامل کردن طراحی تلسکوپ و نیرومندتر کردن‌ آن به دست او انجام شد. و هنگامی‌که گالیله تلسکوپ خود را به سوی آسمان نشانه گرفت، اکتشاف‌های انقلابی فراوانی کرد.
او دریافت که شمار ستارگان، بسیار بیش‌تر از آن است که با چشم غیرمسلح می‌بینیم و نیز سطح ماه پوشیده از کوه‌ها و دره‌هاست. او هم‌چنین چهار ماه (قمر) از بزرگ‌ترین ماه‌های مشتری را کشف کرد.
اندیشه‌های گالیله، از جمله طرف‌داری او از نظریه‌ی کوپرنیک (بر اساس چرخش زمین به دور خورشید)، او را در تقابل با کلیسای کاتولیک قرار داد و در نهایت کارش را به دادگاه تفتیش عقاید کشاند. او در نهایت در سال ۱۶۳۳ وادار به پس‌گرفتن دیدگاه‌هایش شد و به حبس خانگی محکوم گشت. با این وجود حتا پس از آن که کاملن نابینا شد پژوهش‌هایش را دنبال کرد.
در سال ۱۹۲۲، یعنی ۳۵۰ سال پس از مرگ گالیله، «پاپ ژان ‌پُل دوم» حکم کلیسای کاتولیک درباره‌ی گالیله را پس گرفت [اگرچه برای آن پوزش نخواست]!

برگردان به فارسی از تیم مِهبانگ

تکنیک یادگیری فاینمن

امروز هم با یک ویدئوی دیگر درباره ی تکنیک یادگیری فاینمن در خدمت شما هستیم ریچارد فاینمن یک فیزیکدان برجسته برنده جایزه نوبل در رشته فیزیک به خاطر زحماتش در الکترودینامیک کوانتومی بود. او از شاگردانش می خواست که آنچه را که آموخته اند به ساده ترین زبان برای دیگران توضیح دهند تا به این ترتیب مطمئن شود که آنها به خوبی آن مطلب را فهمیده اند. بنا بر این به طور خلاصه می توان تکنیک یادگیری فاینمن را به این صورت خلاصه کرد:

  1. آنچه را که آموخته اید با دست خودتان بنویسید
  2. آنچه را که نوشته اید با زبان خودتان بلند و گویا تکرار کنید به طوری که انگار می خواهی آن مطلب را برای دیگران شیردهی

اگر دیدید هنوز نمی‌توانید به زبان  ساده آن مطلب را توضیح دهید، همین چرخه را دوباره تکرار کنید.

همانطور که میدانید

نبوغ در سادگی استشما هم می توانید تجربیات خود را درباره شیوه‌های یادگیری سریع و دقیق در پایین همین صفحه با دیگران به اشتراک بگذارید در شبکه های اجتماعی هم همراه پژوهنده باشید

استیون هاوکینگ، نابغه قرن

زادروزت شاد باد، استیون هاوکینگ!

به مناسبت تولد استیون هاوکینگ تصمیم داریم کمی بیشتر با اندیشه او آشنا شویم. هاوکینگ در سال ١٩۴٢ در آکسفورد انگلستان به دنیا آمد و تحصیلات خود را در رشته فیزیک در دانشگاه آکسفورد و اخترفیزیک در دانشگاه کمبریج دنبال کرد. بیشتر پژوهش‌هاى او بر روی ارتباط میان نسبیت عام و مکانیک‌ِ کوانتومى بوده است. او در سال ١٩٧۴ به یکی از مشهورترین دستآوردهایش رسید که به طور خلاصه می‌توان گفت:

او کشف کرد که تاثیرات کوانتومی در نزدیکی افق رویدادِ سیاه‌چاله‌ها منجر به تابش جسم‌سیاه از آن سیاه‌چاله می‌شود.

هاوکینگ هم‌چنین گسترش دهنده علم در عرصه فرهنگ عمومی مردم است. کتاب او به نام «تاریخچه ى زمان» که در سال ١٩٨٨ منتشر شده، هنوز هم یکی از موفق‌ترین تلاش‌ها براى فهم پذیر کردن کیهان‌شناسی نوین برای عموم مردم مانده است. در یکی از مصاحبه‌هایش از او پرسیدند که دوست دارد چگونه از او یاد کنند، او گفت:

“نخست به عنوان دانشمند، سپس به عنوان نویسنده‌ى علم براى همگان، و آن چه از همه مهم‌تر است، انسانی عادى با همان خواسته‌ها، انگیزه‌ها، آرزوها و بلندپروازی‌های دیگران.”

پرفسور استفن هاوکینگ طی یک سخنرانی در مجمع دانشگاه آکسفورد هشدار داد که بشریت تنها ۱۰۰۰ سال زمان دارد تا مکان زندگی جدیدی در فضا برای خود بیابد. و باید زمین را ترک کنند. این فیزیکدان مشهور انگلیسی معتقد است که انسان‌ها در هزاره بعدی دوام نخواهند آورد و برای بقا باید جای دیگری را برای زندگی پیدا کنند. خطر انقراض جمعی با اقامت طولانی‌تر انسان‌ها روی زمین در حال افزایش است. هاوکینگ طی سخنرانی یک ساعته خود، انسان‌ها را تشویق کرد تا به فضا بروند زیرا خود بشریت با اقامت بیش از حد و استفاده سریع از منابع زمینی به مرگ سیاره دامن می‌زند.

وی اظهار کرد: اگرچه احتمال وقوع فاجعه در زمین در یک سال مشخص ممکن است بسیار کم باشد اما با گذشت زمان این احتمال قوی‌تر شده و در هزاز یا ۱۰ هزار سال آینده به قطعیت نزدیک خواهد شد. تا آن زمان ما باید به فضا و سایر ستارگان سفر کرده باشیم تا وقوع یک فاجعه در زمین باعث پایان نوع بشر نشود.

این دانشمند انگلیسی افزود: ناسا مدتهاست که در حال بررسی سیارات فراخورشیدی قابل حیات است که تا ۲۰ سال پیش تنها یک داستان علمی تخیلی محسوب می‌شد اما فضانوردان با اکتشافات کنونی و آتی به دنبال شناسایی چیزی هستند که بشر برای هزاران سال درباره آن رویاپردازی کرده است.

البته وی می‌گوید که پیش از سفر به یک سیاره دیگر باید با فناوری بد مبارزه کرد. به گفته هاوکینگ، اگرچه فناوری می‌تواند راههای زیادی برای بقای نوع انسان ارائه کند، اما هوش مصنوعی همچنین می‌تواند بشریت را از بین ببرد. وی در سخنرانی دیگری در ماه مه گفته بود که ربات‌ها در آینده به سرعت تکثیر شده و انسان را با محدودیت‌های تکاملی زیستی‌اش کنار خواهد زد. به این ترتیب می توان نگاه واقع بینانه او به تکنولوژی به عنوان تیغ دو دم را می توان به خوبی دریافت.

رفتار عجیب سیالات غیر نیوتنی

در اینجا میخواهیم به بررسی رفتار سیالات غیر نیوتنی بپردازیم. این سیالات در برابر تنش برشی و همچنین نرخ تنش اعمال شده رفتار متفاوت و عجیبی از خود نشان می دهند که در ادامه به بررسی آن میپردازیم.

مقدمه

در مطالعه بسیاری از علوم، از گرانش، امواج و ریاضیات گرفته تا تاریخ و مذهب به نام نیوتن برخورد میکنیم. علاوه بر اینها این مرد انگلیسی در مورد سیالات نیز مطالعاتی داشت و ارزش این مطالعات به اندازه ای بود که مهم ترین دسته بندی سیالات با نام وی اجین شده است.

سیالات نیوتنی

سیالی است که رابطه تنش و کرنش آن خطی است و ضریبی که این دو را به هم مربوط میکند همان گرانروی یا ویسکوزیته است که برای سیالات نیوتنی ثابت است. به این صورت که با افزایش تنش برشی یا کرنش گرانروی تغییری نمی کند، مثلا اگر یک همزن را داخل یک ظرف پر از آب فرو کنید و شروع به هم زدن آب کنید، فرقی نمی‌کند چقدر سریع یا آرام آب را هم می‌زنید، گرانروی آب تغییر نخواهد کرد.

سیالات غیر نیوتنی

اما در رابطه با سیالات غیر نیوتنی شرایط متفاوت است و گرانروی با نرخ کرنش وارد بر آنها تغییر میکند. سیالات غیر نیوتنی در قبال افزایش کرنش یا تنش برشی یا نرخ اعمال آن رفتار متفاوتی از خود نشان میدهند و گرانروی آنها کمتر یا بیشتر میشوند به این معنی که برخی سفت تر شده و برخی شل تر می شوند. مثلا اگر یک ظرف پر از ماست غلیظ را وارونه کنید، بصورت تکه تکه روی زمین خواهد ریخت. اما اگر همین ماست را قبل از وارونه کردن کمی‌هم بزنید، گرانروی آن کاهش می‌یابد و بسیار روان تر روی زمین می‌ریزد. خمیر دندان، سس گوجه فرنگی و نرم کننده موی سر نمونه‌های دیگری از سیالات غیر نیوتنی هستند.


ذر اینجا برای درک بهتر مطلب به بررسی یک مثال معروف در این زمینه می پردازیم. ماده ای شیری رنگ به نام اوبلک که نوعی سیال غیر نیوتنی است. ساخت این ماده بسیار ساده است و از ترکیب آب با نشاسته ذرت تشکیل می شود. وقتی روی اوبلک کمی‌فشار می آوریم، گرانروی مایع افزایش می‌یابد و حالت نیمه جامد به خود میگیرد. به طور مثال می توانید با مشت محکم روی اوبلک بکوبید بدون اینکه دستتان در آن فرو برود. در فیلم فوق این ماده بر روی اسپیکر تحت ارتعاش شدید قرار گرفته است، ادامه انواع آزمایشاتی که بر روی این ماده صورت گرفته است را مشاهده کنید.

همان طور که مشاهده میکنید شما می توانید روی استخری از اوبلک راه بروید به شرط اینکه قدم های محکمی بردارید و به محض اینکه از حرکت بایستید در آن فرو میروید. محققان می گویند: اگر خیلی سریع و محکم روی اوبلک ضربه وارد کنید، دانه‌های نشاسته به هم فشار وارد می‌کنند و مثل برف‌های جلوی ماشین برف روب به سمت بالا می‌پرند. به این ترتیب یک ستون از ماده شبه جامد درست زیر پای شما ( یا هر چیزی که فشار وارد می‌کند ) ایجاد می‌شود و از وزن شما حمایت می‌کند. اما اگر دیگر حرکت نکنید، دیگر فشاری روی سیال غیر نیوتنی وارد نمی‌کنید و در نتیجه سیال دوباره با حالت مایع بر می‌گردد.